neděle 28. srpna 2011

Intro ve škole

Tak jsme zase tady. V Kodani. Tentokrát skoro na trochu dýl.

Už jsme oba fully accepted do těch magisterských programů, takže je nám hej a víme, že nebudeme muset rychle na 30. srpna na přijímačky/zápis na VŠE :)

Můj program začínal ve čtvrtek a v pátek intro programem. Proto jsme taky do Kodaně jeli o týden dřív, než nám začínají hodiny.

Trochu zmatky s místností
Intro začínalo ve čtvrtek ve 14:00 (podle některých mejlů a rozvrhů ve 14:30). Každopádně patro, kde jsme měli být, bylo uzavřené pro nějakou konferenci. Nakonec jsem se ale odvážila a prošla až k oné místnosti a bylo to tam. Trochu matoucí. Takže nás tam ve 14:00 bylo cca 5 (z 75 přijatých). Z toho naštěstí nějaký druhák, který rozhodl, ze jídlo před aulou je pro nás. A tak jsme dalších asi 45 minut pili kafe, jedli ovoce a croissanty a bylo nám dobře. Postupně se scházeli i ostatní, z nichž někteří přišli pozdě, protože byly odrazení tím, že je patro zavřené a jiní tím, že v rozvrhu bylo původně napsáno úplně jiné místo a budova (kde mimojiné čekali původně i profesoři).
Takže jsme se všichni sešli asi v 14:45 a začali jsme.

Byly nám představený předměty na první rok. Zajímavý je, že první semestr mám čtyři předměty, z nich vždycky dva a dva mají mít spojenou zkoušku. To znamená, že za první semestr budu mít dvě zkoušky. Tak to bude asi mazec.

Týmy
Pak nás rozdělili do týmů, ve kterých budeme celej první semestr, a měli jsme si vymyslet jméno. Z našeho týmu jsme se sešly jenom dvě, takže proces byl rychlej. Jmenujeme se Diverse Insights, zkráceně DivIns. Pak nám představili dvě firmy - Bombardier (vyrábí vlaky, letadla a koleje) a InnoVentum (vyrábí mini větrné elektrárny pro domácí použití - např. místo solárních panelů na střechu domu, větrnou elektrárnu na zahradu). Každá z těchto firem je v naprosto jiné situaci - Bombardier je obří firma, která chce pro účely rozvojových zemí, kde vidí největší potenciál pro růst trhu s dopravou, změnit svůj business model, aby to tam fungovalo, a  Innoventum chce konečně po dvou letech výzkumu a vývoje začít prodávat elektrárny. Na těchto dvou případech budeme pracovat celý semestr a během intra jsme dělali první celotřídní skupinový brainstorming za účasti Chief Innovation Officer z Bombardier a  dvou zástupkyň InnoVentum.
A bylo to docela zajímavý. Spousta nápadu, se kterýma jsme přišli, byly podle mě hodně zajímavý. Tak to vypadá, že mí spolužáci budou aji docela chytří :).

Svačinová pauza
K večeru jsme měli svačinovou pauzu. Zajímavá svačina to byla v tom, že nám servírovali mrkev, rajčata, papriku a syrový žampiony a k nim spoustu různých dipů a k tomu brambůrky, oříšky a různý slaný křupky. Zvláštní zdravě nedravá kombinace, ale bylo do dobrý. Pocit nasycení ale úplně nepřišel. No a k tomu jsme měli flašky coly a carlsberga. Dávala jsem si kolu :)

Skončili jsme asi v 21:00. Někteří šli ještě na pivo, ale neměla jsem na to po celé noci moc energii a navíc jsem Peťu nechtěla nechat samotnýho v hostelu a pak to jít pěšky sama.

Staří studenti, taky studenti
Druhej den ráno jsme začínali v 9:30, ale už od devítí byla nachystaná snídaně, takže jsem se snažila přijít co nejdřív :). To se podařilo, takže jsem měla asi 30 minut na to pít džus a kafe, jíst čerstvé pečivo s máslem a sýrem a croissanty a ovoce. Mňam. Mezitím jsem se bavila s nějakýma dalšíma holkama. Pak tam přišel takovej chlápek, nevypadal až tak staře, ale říkal, že se nevyspal, protože je s dcerou doma sám a ona ho celou noc budila. Pak tam máme taky paní, co vypadá tak na 40. Drsný. Celkově, tak jak bych v ČR byla na magisterským oboru zřejmě široko daleko nejstarší, tak tady jsem tak průměr. Spoustu lidí odstudovalo bakaláře a pak třeba dva roky pracovali nebo cestovali nebo dělali něco jinýho. Takže to se mi tu dost líbí :)

Jínak jsme druhej den ještě pokračovali v těch případovkách od firem a pak nám vysvětlovali, jak to funguje se studentskýma kartičkama, knihovnou, počítačema atd.

Celkovej dojem super :) Hlavně jak se o nás pěkně starají, lidi vypadaj rozumně a tak celkově. Tak už se těším na první hodinu příští pátek! :)

sobota 6. srpna 2011

Letní škola končí, večer jedeme domů

Uplynulo šest týdnů, co jsme v Dánsku strávili ve dvou na asi 10m2. Dneska večer jedeme zpátky do ČR. Až se vrátíme do Dánska, bude to o něčem jiném. Máme kola, máme byt, mám práci... a tak tu budem zase o něco víc jako doma.
Za těch 6 týdnů jsme utratili:

  • 12000 Kč za dva předměty letní školy
  • 10000 Kč za ubytování
  • 5000 Kč za jídlo
  • 700 Kč za plavání
  • 1000 Kč za jízdenky
  • 3500 Kč za knížky
  • 2300 Kč za autobus z a do ČR
A je pravda, že jsme hodně šetřili.

A co jsme získali?
  • základy dánštiny
  • pár dánských a zahraničních kamarádů
  • přehled o tom, jak žijí Dánové
  • našli jsme si byt
  • našla jsem si práci
  • vyznáme se aspoň trochu v Kodani
  • zlepšili jsme si angličtinu
  • zjistili, jak učí američtí profesoři
A tak se těšíme, až se zase vrátíme :)

pátek 5. srpna 2011

Už patříme mezi ďábelský kolisty / We are now bikers from hell too :)

Dneska jsme si konečně koupili kola. Prodali nám je nějaký Polák a Polka, on tu byl na letní škola, ona za ním přijela, dneska odlítali. Dvě kola za 450 DKK, no nekupte to! Mně sice nefungujou světýlka, takže jsem si je koupila (za 39 DKK přední i zadní), cena kola se tím zvýšila cca. o pětinu, ale pořád je to dobrá koupě. (Peťa je taky nemá funkční, ale razí teorii, že si je přece může koupit později).
Nejsou to sice úplně kola na sjíždění schodů a skoky na můstcích, to mě ale nikdy nebavilo. Tak co.
Dneska jsme je vyzkoušeli na ostro (i v dešti) a výsledek je: JEDOU! No co víc si od kol přát? :)
Ještě si potřebuju koupit helmu, protože bez ní se fakt bojím tady jezdit, ale to kdyžtak až zítra nebo v ČR. 

Tipy pro ježdění na kole:
  1. Po tmě nejezděte bez světýlek, jedno světýlko chybí = pokuta cca 600 DKK. Dvě chybějící světýlka = ??? (řešení hledejte na konci článku)
  2. Rezavé kolo je známkou vkusu. :)
  3. Prý není třeba se bát jezdit lehce pod vlivem alkoholu.
  4. Čím dražší kolo, tím dražší a těžší zámek je potřeba. Nezamčené kolo = veřejné vlastnictví, tak se nedivte, až ho nenajdete.
  5. Košík se dost hodí i chlapcům (i když vypadá tak nějak holčičí)
  6. Když zastavujete nebo zabočujete, tak to dejte najevo, jinak vás všichni převálcujou.
  7. Chcete zatočit doprava, ale blikla vám červená? To tu nikoho moc nevzrušuje, prostě jeďte.
  8. Chcete odbočit doleva? Bojíte se? To dobře děláte. Takže postup je následující: 
    1. svítí vám zelená --> přejeďte křižovatku na druhou stranu, slezte z kola a přejděte doleva na zelenou pro chodce
    2. svítí vám červená --> přejděte doleva po přechodu a pak přejděte na svoji stranu silnice po dalším přechodu
  9. Jedete rovně a vedle vás stojí auto, co jede doprava? Není potřeba se extra bát, ve většině případů vám dá přednost.
  10. Chcete zabrzdit, ale zjistíte, že vaše kolo nemá brzdy??? Nepanikařte, brzdí se šlápnutím dozadu! :)
  11. Prší? Tak to se vám bude hodit pláštěnka, ale taky nějaký brýle, ať vám ty kapky nelítají přímo do očí.
A to jsme my, dva bikers from hell, kterých je třeba se obávat na kodaňských cyklostezkách:

Jméno: Veronika
Kolo: ohnivě červená Dakota, počet převodů sedm
Cena kola: 200 DKK
Záliba: odbočování doleva na červenou



Jméno: Petr
Kolo: ledově modrý Mustang s kytičkami, počet převodů 5
Cena kola: 250 DKK
Záliba: rozstřikování kaluží na kolemjdoucí


A to jsme my spolu...  

Řešeni: za jízdu bez předního A zadního světýlka (dvou světýlek) můžete zaplatit policii až 1200 DKK-

čtvrtek 4. srpna 2011

Zkoušky, testy, seminárky na CBS / Exams, tests, papers at CBS

Ve článku je odstavec od speciálního hosta na tomto blogu :)

Na CBS si docela potrpí na to, aby všechno probíhalo podle standardů a interních směrnic. A ty jsou v oblasti testů, zkoušek atd. docela striktní. 

Ústní zkoušky
Na ústní zkoušku jsme dostali rozpis, přes který nejel vlak. Výhodou bylo, že každý věděl přesně, v kolik hodin přijde na řadu. Takže to značně eliminuje čekání na zkoušku. Na druhou stranu každý musí být podle oficiálních směrnic na místě minimálně hodinu před tím, než má jít na řadu (to kdyby někdo nepřišel, šlo to rychleji, než se očekává atd.). 
Na zkoušce se prokazuje CPR kartičkou (tj. žádnou studentskou kartičkou), což až do posledního momentu vypadalo, že bude nepřekonatelný problém, protože ji jako zahraniční studenti ještě pořád nemáme, nakonec ale místo ní stačil dopis o přijetí do programu a občanka. Jinak zkouška probíhá jako u nás, s tím, že před tím, než jsme dostali výsledek, museli jsme jít na chvíli ze třídy (přes to, že tam byla jenom jedna vyučující, ne panel), pak zpátky, řekla nám známku a pak strávila pár minut vysvětlováním, proč to byla tato známka a ne lepší a poradila, kde se především zlepšit. No stalo se vám to někdy v ČR??

Odevzdávání seminárek
Seminárky se odevzdávají na sekretariátu programu, který studujete, ve dvou kopiích. Neodevzdávají se v elektronické podobě ani škole ani vyučujícímu. To podle mě značně zmírňuje riziko pro toho, kdo to prostě někde opíšete, ale vzhledem k tomu, že nám na začátku programu udělali asi hodinu přednášku o plagiátorství, tak na to asi mají recept. 
Na seminárkách nesmí být jméno studenta, ale jenom jeho CPR číslo. Přijdete na sekretariát, odevzdáte dvě kopie a podepíšete se na seznam, že jste tam byli. To mně třeba hodně chybělo při odevzdávání bakalářky, nedostala jsem na VŠE žádný potvrzení, že jsem ji sekretářce předala. Takže kdyby sekretářka tvrdila, že jsem to neodevzdala, tak je to její tvrzení proti mýmu. 
Sekretariát potom vezme všechny seminárky a doručí je vyučujícímu, kterej je opraví a dodá sekretariátu seznam CPR čísel a výsledků.
Bakalářský předměty můžou být zakončený maximálně 10 stránkovou seminárkou, celkem 22750 znaků. Tolerance je +/- 10 %. Pokud vložíte obrázky, každý z nich se počítá za 800 znaků. Pokud se nemají počítat, můžete je vložit do příloh. Těch ale může být maximálně pět stránek. 

guest blogger, Petr Bílík: Psané PC testy (4 hod) 
- museli jsme přijít nejpozději 15 minut předem, poté už se do třídy nepouštělo
- bylo nás tam asi patnáct, povětšinou Dánové
- mobily musely být na stole ve prostřed místnosti
- po vyplnění několika papíru totožnosti a alokace k počítačům zkouška začala
- zkouška se skládala ze 60 multiple choices otázek, 4 krátkých otázek s odpovědí na stránku a 2 case studies, malé a velké
- práce to byla urputná a zdlouhavá a po 3 hodinách i dost únavná a vyčerpávající, jeden student odevzdal asi po 2 hodinách, nechápal jsem jak to stihnul, ale ostatní vytrvali až do konce
- 4 hodiny, poté vytisknout a odevzdat do dvou obálek, jedna anonymní
- celkově 9 stránek odpovědí, které jsem za ty 4 hodiny stihnul napsat

Už mám rozvrh! :) / My timetable for 1st semester

A je to tu, už mám rozvrh! Podívat se na něj můžete zde. Začináme 1.9. (takže abyste v kalendáři něco viděli, musíte se tam proklikat, že), od 16.10. máme týden volno (Peťa tam má skoro tři týdny volno, protože kromě toho týdne volna tam má dva týdny konzultací!!). Do té doby máme dva předměty. Po volnu máme další dva předměty a končíme s výukou 1.12. Už se docela těším :)

Předměty: 

  • Innovation and Art - Inovace a umění
  • Management and Organisation in creative Society - Řízení a organizace v kreativní společnosti
  • Innovation and management - Inovace a řízení
  • Entrepreneurship - Podnikání


středa 3. srpna 2011

Joe Cocker v Tivoli, aneb co je v Dánsku levnější, než u nás / Joe Cocker in Tivoli, or what is in DK cheaper than in CZ

Včera jsme se konečně, v létě poprvé, šli podívat do Tivoli. Kromě toho, že bylo včera fakt pěkně a já jsem doufala v pěkný fotky, tak tam včera koncertoval Joe Cocker, a to jsme si nemohli nechat ujít.

pondělí 1. srpna 2011

Plánujete výlet do Dánska? Zajímavá tabulka o počasí / Planning the trip to Denmark? Check out this table


Denmark Climate graph contributed by climatetemp.info
Růžová - průměrná teplota
Oranžová - rychlost větru
Tmavě zelená - srážky
Žlutá - počet hodin světla za den