pondělí 26. března 2012

iHNed.cz: Dánové si za zdraví rádi připlatí. I státu na daních

Nejnovější studie projektu EATWELL financovaného Evropskou komisí ukázazala, že 70 % Dánů je připraveno platit vyšší daně pro to, aby stát mohl zajistit zdravější potraviny a lepší informovanost o tom, co to vlastně zdravé potraviny jsou. Více informací po dlouhé době v mém článku na iHNed.cz.

neděle 25. března 2012

Pro oslavu v "dánském" duchu

Tohle by se mohlo hodit, až budete někdy plánovat oslavu v dánském duchu. Kromě dánských vlaječek na ní samozřejmě nesmí chybět co? LEGO!

sobota 24. března 2012

Slevové kupóny v Dánsku

Jako všude jinde, v Kodani není chození do restaurace nejlevnější. A to zvlášť pokud nevíte, kam jít. A tak jednou z možností je nakoupit si kupóny a zarezervovat si místo dopředu.
Agregátor všech slevových nabídek pro Kodaň najdete na Deal24.dk. Všechny jsou sice v dánštině, ale s pomocí Google Translatoru se dá zvládnout všechno. 

Source: deal24.dk via Veronika on Pinterest

Nejhezčí místa v Kodani: Olufsvej

Olufsvej se jmenuje podle majitele místních pozemků, obchodníka s uhlím a vínem, Olufa Bang Wingea (1785-1867). Patřila mu oblast mezi Østerbrogade, Trianglen a Øster Allé.






středa 21. března 2012

Cenné rady pro hledání práce v Dánsku (nepotvrzeno)

Zatím pro velký úspěch stále páci hledáme. Ale asi už dochází studenti, kteří práci chtějí, ale nemají, takže už nám občas i pošlou test IQ, nějakou praktickou zkoušku atd. Ale zatím pořád nic.
Dneska jsme proto šli na přednášku o tom, jak psát životopis a motivační dopis od Maersku. Přece jenom je to největší vypisovatel studentských pozic v angličtině. 
A tak jsme se dozvěděli dvě důležité věci (které jsou možná jasné, ale přece):
  1. Rozdíl mezi tím, co se naučit můžeme, a co nemůžeme. Každá civčená opice se dokáže naučit pracovat s Excelem nebo jak má vypadat selling schůzka nebo třeba marketingová strategie. Už hůř člověka (i opici) naučíte třeba kreativitě, zaměření na detail atd. Problém ale je, že při hledání studentské pozice jsou i ty věci, které naučíte i opici, důležité, protože je to víceméně pozice na rok, maximálně rok a půl. Takže to se nám bude hodit, až budeme aplikovat na graduate pozice.
  2. Neprotiřečit si tím, jak aplikaci podáváme, s tím, co v ní píšeme. Tak například, psát, že máme super angličtinu a udělat jen v té větě 3 gramatické chyby asi moc nepomůže. Stejně tak jako tvrdit, že děláme věci s rozvahou, a poslat aplikaci za miutu dvanácat. Nebo třeba tvrdit, že máme smysl pro design, a použít Comic Sans v pěti různých barvách. 
  3. Na třech stránkách aplikace (dvou stranách životopisu a jedné straně motivačního dopisu) toho moc neukážemě. A tak prej máme volat tomu, kdo tu pozici vypsal, kdo o ní bude rozhodvat. A proč volat? Zeptat se na pár inteligentních otázek ohledně pozice a jestli nám bude vyhovovat, protlačit pár našich nejlepších předností. A pak doufat, že to pomůže alespoň projít k pohovoru. A pak už nezbývá než zářit. 
No a na závěr:
Na poslední pozici v Maersku prý aplikovalo 250 lidí.
Z toho bez formálních chyb mělo aplikaci jenom 96 lidí.
Dále z těch 250 lidí zavolalo do firmy jenom 15 lidí (takže žádná obava, že se jim telefon od ucha netrhne)
Z toho jen 7 udělalo dobrý dojem.
No a z těch 7, co se projevilo dobře na telefonu, a 96 lidí, co umí napsat profesionální aplikaci, byl jen JEDEN, který to zvládl oboje.
No nutno ale říct, že ho nakonec nevzali na to místo... ale aspoň dostal šanci přijít na pohovor!

Takže od zítra jdeme na to! A uvidíme, jestli se to vyplatí. Už žádná výmluva, že je nechci otravovat. Chci. Jak říkal ten chlápek z Maersku: když jsem přece nejlepší kandidát na jejich pozici, tak si na mě těch 5 minut najdou rádi!

úterý 20. března 2012

Dánský přístup k obsluze v restauraci

Slevomaty vládnou světu. A tak jedna z holek z Petovyho týmu našla výhodnou nabídku a šli jsme dneska v deseti lidech na večeři do Café Conch. Za 100 DKK jsme si dali tříchodové menu - bruschetu, lososa na grilu a buchtu. V porovnání s klobásou s bramborovým salátem to bylo fakt dobrý. 
Trochu mě zaskočilo, že za celou dobu se nás tam nikdo nepřišel z obsluhy zeptat, jestli si dáme něco k pití, popř. další pivo, pokud jsme je nezavolali k našemu stolu, že si chceme objednat. Ale nikdo z přítomných Dánů si nestěžoval. Tak je to asi normální přístup místních číšníků - nevnucovat se každých 5 minut. A to se cení, když jsou vám peníze vzácnější než pivo za 45 DKK.


pátek 9. března 2012

Losos v Londýně: z Kodane do Londýna jako z Brna do Prahy

Po jednom dnu v Londýně si člověk uvědomí, jaká je ta Kodaň malomesto. Jedna nákupní ulice, jedna (a půl) linka metra, jednopatrový autobusy, jednoproudy silnice... Den plyne pomalu, nikdo nikam nespěchá, má čas počkat na zelenou na přechodu... Za to v Londýně to žije, přímo pulsuje.

Losos v Londýně: jezdí tu jak blázni

První zážitky z Londyna? Řidiči tu jezdí jak prasata... Předjížději zprava hlava nehlava a na kruhovym objezdu jezdí do protisměru. Děs!

úterý 6. března 2012

App Bootcamp: navrhování aplikací pro smartphony

CBS chce být cool moderní školou, takže zorganizovala App Bootcamp, kde studenti navrhovali vzdělávací aplikace na iPhony, Androidy nebo iPady. A člověk nemusel být zrovna ajťák, aby se mohl zúčastnit.
Dva dny jsme vymýšleli, co bysme chtěli mít na svém smartphonu, aby nám to pomohlo se učit, nebo celkově zpříjemnilo život na škole. Cokoliv nás napadlo, to jsme si mohli zkusit navrhnout. Jak by vypadala úvodní stránka aplikace? Jak by to fungovalo? Kam by se šlo dál? Dostali jsme k tomu dokonce přístup do Balsamiqu, kde profíci takový aplikace navrhují.


Pracovali v 3-4 členných týmech dva dny. Pomáhali nám s tím lidi z firem, který se zabývají vývojem takových aplikací, stejně jako lidi, kteří právě pracují na nějaké takové aplikaci pro CBS. 
Náš tým pracoval na aplikaci pro zjednodušení komunikace mezi zahraničními studenty a oddělením CBS, které se o ně stará. Aby všichni věděli, kdy a jak si vyřídit víza, jak si najít ubytování, jakého mobilního operátora si koupit a tak. A to všechnu měli místo v 50 emailech, dopisech a online, v jedné malé aplikaci na svém mobilním telefonu, přístupné odkudkoliv, kdykoliv, připomínající jim, co udělat, aby si zbytečně nezkomplikovali příjezd do Dánska. 
Byla jsem v týmu s klukem, jehož rodiče jsou ze Srí Lanky, ale sám se narodil v Dánsku a programuje mobilní aplikace, a s čistokrevným Dánem, který studuje na DTU Inovace. A teď přemýšlíme, že zajedeme za International Office (která se stará o zahraniční studenty) a nabídneme jim tu aplikaci :). Tak uvidíme. 

pondělí 5. března 2012

Fotky: Jaro je tu s Andy a Péťou

Kolem téhle uličky jezdím už měsíc, ale doteď jsem neměla čas si ji projít. Tak konečně. A až mi někdo budete kupovat byt/barák - tak tady by to šlo.

U Rosenborgu jsme potkali hradní strážce, jak vycházeli z kasáren střídat svoje kamarády. A tak jsme za něma letěli přes půl města, přeskočili všechny památky, přešli ulici několikrát na červenou a sotva popadali dech. Oni totiž kluci chodí dost rychle.

Pěkná fotka, ne? :)

Tradiční cesta kolem divadla...

...kam jinam než do Nyhavnu?

A zpátky u Rosenborgu už někteří piknikovali na zemi. Nám připadala ještě docela zimička...

...tak jsme se vyhřívali jenom na lavičce!

A více fotek na Picase, samozřejmě!