pátek 7. října 2011

Studovat na CBS? Pak tohle musíte vědět

Protože jsem v posledních dvou týdnech dostala už dva emaily, kde se mě různí lidé ptali na informace, ohledně studia v Dánsku, tak jsem se rozhodla o tom raději napsat post, abych mohla pri příště odkazovat na můj blog :)

Proč jste se rozhodli pro CBS?
Já jsem se rozhodla z několika důvodů:
  1. sociální stát je mi bližší než to, co se děje v ČR, fascinuje mě, že to tu funguje, a tak jsem to chtěla vidět na vlastní oči a pokud to funguje tak, jak to vypadá, tak tu zůstat.
  2. Ve Skandinávii Češi neplatí školné
  3. CBS byla v roce 2010 23. nejlepší business školou v Evropě podle Financial Times a 22. v master in management, i když podle žebříčku 2011 se propadla na 38. místo na světě, podle EduUniversal Ranking je dokonce třetí nejlepší světovou business školou, hned za Harvardem a Londýnem. Takže je v TOP10 co se týče poměru cena/výkon (plat 3 roky po ukončení studia/náklady na studium) podle Financial Times.
  4. Mají tady zajímavý obory zaměřený na leadership, entrepreneurship a inovaci. Seznam na stránkách CBS.
Co máte za obor?
Já mám Master in Social Sciences in Organizational Innovation and Entrepreneurship, Peťa má Master of Science in Strategy, Organization and Leadership. 

Jak jste se tam dostali?
Na CBS po nám chtěli jenom transkript známek a certifikát z angličtiny. Dělali jsme IELTS, kterej se v Praze dá dělat každej měsíc a prý je nejlehčí.
Co se týká transkriptu známek, ten chce CBS pro to, že na magisterský programy se dostanou lidi, kteří už mají absolvovanou určitou strukturu předmětů. Skupiny předmětů jsou vždycky na webovkách jednotlivých programů.
Pokud jim člověk pošle transkript známek během října, tak mu dokonce udělají ohodnocení, aby přesně věděl, co mu chybí a co ne. Někdy se to totiž blbě odhaduje.
Pokud člověku něco chybí, dá se to buď nahradit ještě na domácí univerzitě volitelnýma předmětama, nebo na summer school, kterou pořádá CBS. Není potřeba mít teda všechny předměty dokončený v době podávání přihlášek, ale mít nějakej důkaz, že je člověk odstuduje do 1.9. (začátku školy).

Jak hodnotíte CBS ve srovnání s VŠE?
Jako nebe a dudy :D. Základní rozdíl je v tom, že zatímco na VŠE většinou vyučující přednáší to, co se člověk má naučit a odcitovat na zkoušce, tady tomu tak moc není. Během předmětu se probírá to, na základě čeho by měl potom člověk být schopnej odpovědět otázky během zkoušky. (např. moje zkouška teď bude vypadat tak, že v úterý dostanu zadání a mám 72 hodin na to odpovědět na otázky a v pátek to musím odevzdat). Jenže to, co se vyžaduje u zkoušky, jsou spíš vlastní názory, který jsou podložený argumentama z načtené literatury. Ta se čte na každou hodinu, cca 20-60 stránek a ve velké většině se pak na hodině diskutuje na základě literatury. Zajímavý je, že na hodiny se nemusí chodit bez jakýchkoliv následků (kromě toho, že člověk přijde o to, co se na hodině děje), neexistujou cvičení o dvaceti lidech, ale obvykle je to hodina pro celej program, ale každopádně to nejsou přednášky, ale spíš diskuse - vyučující jsou schopní to udělat zábavný a interaktivní i pro 60 lidí.
Člověk si taky nemůže vybrat, kdy bude chodit na nějaký předměty, ale je to pevně daný. To stejný se zkouškama. První dva semestry jsou povinný předměty, třetí semestr má člověk možnost buď stáže, zahraničního studia nebo volitelnejch předmětů a čtvrtej semestr se píše diplomka.
Semestr je rozdělenej týdenní pauzou na dvě půlky - prvních šest týdnů jsou cca 2x týdně dva předměty, týden pauza a dalších šest týdnů další dva předměty. Člověk se tak víc soustředí na míň různých věcí a tak má víc prostor se nad tím zamýšlet do hloubky. Předměty jsou pak docela propojený, takže třeba já mám tento semestr vždycky zkoušku ze dvou předmětů dohromady.
Jinak mám taky pocit, že je tu víc možností zapojení se do různých organizací, klubů nebo chození na různý zajímavý přednášky, škola hodně podporuje entrepreneurship, má vlastní inkubátor a podporuje hodně soutěží. 

Jaký je život v Kodani oproti Praze a na kolik tak přijde?
Život v Kodani je fajn :) Trochu víc tu prší a fouká, ale dá se to (zatím). Náklady jsou cca 3000 DKK za bydlení a cca 1000 DKK za jídlo za měsíc (když si člověk doma vaří), takže náklady za měsíc jsou tak 15000 Kč na měsíc. Pak je potřeba počítat s cca 1000 DKK na semestr na učebnice a jiný materiály do školy a taky s tím, že se člověk moc nerozšoupne, co se týče chození na pivo a tak. Ale výhoda je, že je ve škole spousta akcí, kde se člověk nají a napije zadarmo - jednou měsíčně networking bar a pak různý přednášky od firem atd. Tak to je skoro jako by šel do hospody :).
Jinak, Kodaň je o hodně menší než Praha, takže je to tu všechno kousek.

Žádné komentáře:

Okomentovat